حناچی: شرکت‌های ایرانی ازبرای ساخت مترو درون عراق ظرفیت‌های لازم را دارند

به گفته خبرگزاری فارس، پیروز حناچی شهردار تهران که به بغداد مسافرت کرده هست با «فلاح حسن الجزائری» استاندار و «ریاض العضاض» رئیس شورای استان بغداد ملاقات کرد. درون این ملاقات ایرج مسجدی سفیر ایران درون عراق و شهربانو امانی عضو شورای شهر تهران هم حضور داشتند.

پیروز حناچی درون این ملاقات با اشاره به اینکه سفرش به بغداد دستاوردهای خوبی را درون پی داشته هست، گفت: با شهردار بغداد مذاکراتی درون زمینه‌های مختلف داشتیم.

وی افزود: بغداد یک کلانشهر هست و کلانشهرها معمولا مشکلات مشابهی دارند که ترافیک یکی از آنهاست.

شهردار تهران با بیان اینکه پربارترین مسیر‌هایی که ازبرای رفع ترافیک توصیه می‌شود گسترش شبکه مترو هست، عنوان کرد: درون سال ۶۶ عملیات احداث متروی تهران را عملاً شروع کردیم و درون حال حاضر ۷ خط مترو تهران به بهره برداری رسیده هست.

وی با اشاره به اینکه روزانه دو میلیون مسافر درون مترو تهران جا به جا می‌شوند، گفت: ما ازبرای این کار دیر شروع کردیم و باید قبل از انقلاب این حرکت شروع می‌شد و ما ادامه دهنده آن بودیم.

شهردار تهران افزود: براساس قانون مصوب شورای شهر و برنامه‌ریزی‌های تهران تحقق ۷ میلیون مسافرت را درون برنامه کاری داریم که ازبرای تحقق چنین ماموریتی باید ۲۰۰۰ واگن مترو را به مجموعه فعلی اضافه کنیم، همچنین سرفاصله حرکت قطارها را به ۲ دقیقه کاهش داده و دو خط دیگر را تکمیل کنیم.

وی با بیان اینکه احداث مترو درون بغداد نیز دیر شده هست، گفت: هر چه سریع‌تر باید درون مورد این موضوع تصمیم بگیرید؛ البته شما می‌توانید از مشکلی که ما با آن مواجه هستیم به عنوان تجربه استفاده کردن کنید چراکه ما سوبسید زیادی درون مترو می‌پردازیم  و مردم درون واقع یک دهم قیمت واقعی مسافرت را می پردازند؛ این امر سبب شده هست که دفعه عمده بر دوش شهرداری و دولت باشد و قسمت خصوصی ازبرای توسعه مترو ورود نکند.

وی پیشنهاد داد که بغداد از ابتدا با سوبسید کمتری شروع کند، درون این صورت می تواند امکان اینکه منبع ها را از قسمت خصوصی و بانکها ازبرای توسعه مترو فراهم کند،  بیشتر پیدا کند.

حناچی با اشاره به اینکه تحریم‌ها به خودی خود تهدید هستند، عنوان کرد: شما نیز تجربه تحریم‌ها را داشتید ولی می‌توان این تهدیدها را به فرصت تبدیل کرد فرصتی که هم ازبرای ما و هم ازبرای شما ایجاد شده هست.

وی با بیان اینکه با افتتاح خط ۶ و ۷ ظرفیت شرکت های سازنده مترو آزاد می شود، گفت: این شرکت‌ها می‌توانند توسعه مترو بغداد را درون دستور کار خود قرار دهند و درون صورت هماهنگی دو موضوع ذکر شده شرکت های ایرانی درون برگزاری مناقصه محدود نیز آمادگی دارند که این پروژه‌ها را به انجام برسانند.

شهردار تهران با بیان اینکه مترو ازبرای ما پروژه جذابی خواهد بود، گفت: درون جلسه ای که با شهردار بغداد داشتیم، به چند مورد دیگر هم اشاره کردیم که یکی از آنها موضوع پسماند هست و فکر می کنیم مشکل شما نیز باشد.

حناچی ادامه داد: تجربیات خوبی درون این زمینه داریم؛درون تهران روزانه ۹۰ هزار تن زباله را مدیریت می‌کنیم، همچنین اقدامات جدیدی درون حوزه پسماند را شروع کرده ایم.

وی خاطرنشان کرد: همچنین موضوع آتش‌نشانی، خدمت ها شهری و توسعه فضای سبز نیز از سایر محورهایی بود که درمورد آنها گفت‌وگو کردیم.

شهردار تهران با اشاره به اینکه کمربند سبز وظیفه کنترل آلودگی کلانشهرها را به عهده دارد، گفت: ما اخیرا هزار و ۲۵۰ هکتار کمربند سبز شمالی تهران را با آبیاری قطره ای و تحت فشار شروع کرده‌ایم.

وی عنوان کرد: درون زمینه آتش نشانی نیز آمادگی آموزش و تجهیزات را درون این حوزه داریم، همچنین درون حوزه معماری و شهرسازی و طرح های توسعه شهری هم مذاکراتی داشتیم که درصورتیکه زمینه همکاری وجود داشته باشد آمادگی داریم که مسیر همکاری را ادامه دهیم.

حناچی با اشاره به اینکه کشور عراق و شهر بغداد جنبه تاریخی دارد، عنوان کرد: ما تجربه زیادی درون زمینه مرمت آثار تاریخی درون تهران داریم.

شهردار تهران یکی دیگر از زمینه های آمادگی شهرداری ازبرای همکاری با بغداد را حوزه زیباسازی شهری و اقداماتی درون زمینه نورپردازی و ایجاد فضای شهری عنوان کرد.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از آثار کشور عراق و شهر بغداد ظرفیت ثبت جهانی را دارد، گفت: آثار ثبت جهانی، موتور اقتصادی فرهنگی کشورها تلقی می‌شود و به اندازه سهمی که درون تمدن بشری دارد می‌تواند، تأثیرگذار باشد.

حناچی با اشاره به اینکه درون ایران ۲۳ اثر ثبت شده جهانی وجود دارد تصریح کرد: بغداد این پتانسیل را دارد که آثار خود را به ثبت جهانی درون آورد و ما درون این زمینه نیز آمادگی همکاری داریم.

درون ادامه این ملاقات ریاض العضاض درمورد وضعیت حمل و نقل عمومی درون بغداد از واژه «بحران» استفاده کردن کرد و گفت: تهران درون زمینه مدیریت حمل و نقل عمومی تجربه و فناوری بالایی دارد و بغداد امیدوار به استفاده کردن از این تجربیات هست.

وی درون همین راستا پیشنهاد برگزاری یک کنفرانس مشترک ازبرای شناسایی و معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری درون بغداد با حضور فعالان اقتصادی و سرمایه داران و شرکت‌های ایرانی را ارائه داد.

استاندار بغداد نیز با دعوت از شرکت‌های معتبر ایرانی ازبرای کار درون پروژه های عمرانی و شهری بغداد گفت که شروع بازسازی درون عراق ازبرای شرکت های ایرانی می تواند از پایتخت کشورش باشد.

فلاح الجزائری ادامه داد که پایتخت عراق پس از پیروزی عراق بر گروه تروریستی داعش، اکنون شرایط آرام و نسبتا باثباتی دارد.

به گفته وی، عراق درهای خود را بر روی همه کشورها ازبرای توسعه همکاری ها باز کرده ولی دوستان عراق به ویژه جمهوری اسلامی ایران به دلیل مواضعش نسبت به عراق خصوصا درون جنگ داعش، درون اولویت این همکاری ها هست.

استاندار بغداد نیز از برگزاری کنفرانس مشترک شناسایی و معرفی فرصت های سرمایه‌گذاری درون پایتخت عراق با حضور شهرداری تهران و شرکت‌های معتبر ایرانی و دیگر دستگاه‌های ذیربط عراقی و ایرانی استقبال کرد. 

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *