وزارت بهداشت متفاوت از سایر وزارتخانه‌هاست و نباید به سیاست آلوده شود

به گفته خبرگزاری فارس، سعید نمکی درون ملاقات رییس و مدیران مجمع خیّرین سلامت کشور اظهار داشت: بنده حق ندارم وزارت بهداشت را به سیاست آلوده کنم البته ممکن هست خودم دیدگاه هایی داشته باشم ولی بنا دارم که از تمام ظرفیت های کشور و همه اندیشه هایی که دلشان ازبرای آینده این مملکت می تپد، استفاده کردن کنم.

وزیر بهداشت گفت: اعتقاد دارم که دولت درون سالهای آینده بدون کمک مردم، خیّرین و سازمان های مردم نهاد کار موثری نمی تواند انجام دهد. دورانی با ۵ دلار، فرزندان مان را علیه ۶ بیماری مهلک مسری قابل پیشگیری با واکسن، واکسینه می کردیم و عوامل تهدید کننده سلامت، محدود بود ولی امروز عواملی مانند فشار خون، دیابت، حوادث جاده ای، سرطان ها، سلامت روان و شیوه زندگی نادرست، نظام سلامت را دچار بحران های شدید کرده هست.

نمکی با اشاره به افزایش سهم سلامت از GDP از ۶ به حدود ۹ درصد، افزود: این حفره باز هم پرشدنی نیست درون حالیکه این شاخص درون بعضی کشورها از جمله کشورهای حاشیه خلیج فارس شاید کمتر هست و باید بدانیم که بضاعت کشور درون حل و فصل مسائل نظام سلامت، محدود هست. 

وی ضمن تقدیر از تلاش های وزرای بهداشت پیشین، خاطرنشان کرد: به نظر بنده، درون امور خیّرین دو سه خطای استراتژیک داشته ایم؛ اول اینکه از آنها با برنامه کمک نگرفته ایم. هفته پیش به استان فارس مسافرت کردم و درون شهرهای مختلف آن حاضر شدم و احساس کردم که چه پتانسیل عظیمی از خیّرین سلامت درون کشور داریم که مغفول مانده و نه تنها یک منطقه یا استان، بلکه ایران را می توان با استفاده کردن از ظرفیت خیّرین، ساخت.

وزیر بهداشت ادامه داد: به سرمایه بعضی از خیّرین سلامت، جفا کرده ایم، متاسفانه می بینیم که گاهی درون فاصله ۱۵ کیلومتر درون دو شهرستان، دو کار جزیره ای موازی انجام داده ایم و منبع ها را به هدر داده ایم درحالیکه درصورتیکه به خیّرین می گفتیم که بر اساس نقشه مسیر سلامت، می توانید درون این مکان یا این حوزه مشارکت داشته باشید، به مردم هر منطقه و کلیت نظام سلامت خیر می رساندیم.

نمکی تصریح کرد: بجای اینکه سازمان خودمان را غیردولتی کنیم، خیّرین سلامت را دولتی کرده ایم. همیشه می گویم که یک دایناسور با تنه بزرگ و مغز کوچک ایجاد کرده ایم که کل کشور را به گل می کشاند و متاسفانه می خواهیم خیّرین را هم به این معضل مبتلا کنیم و ساختار مردم نهاد جامعه محور را می خواهیم دولتی کنیم.

وی اضافه کرد: سومین خطای ما درون وزارت بهداشت درون استفاده کردن از ظرفیت خیّرین این بود که با سرمایه و منبع ها پاک خیّرین، درون بعضی موارد آلودگی ایجاد کرده ایم و خیّرین را این‌قدر پشت درهای بسته نگه داشته ایم.

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه فردی سیاسی نیستم و با عینک سیاسی نمی بینم، اضافه کرد: سیاسی کاری، انسان را به کج قضاوتی می اندازد و عینک سیاسی کاری، انسان را از انصاف دور می کند. زمانی عینک سیاست نباشد و عینک مصلحت و منافع ملی باشد، مسائل را شفاف تر می توان دید، ولی نگاه سیاسی کارانه، انسان را به بیراهه می برد.

نمکی اظهار کرد: وزارت بهداشت با سایر وزارتخانه ها متفاوت هست و مطلقا نباید به سیاست آلوده شود و امور خیرین سلامت هیچ ارتباط و ضرورتی ندارد که درون یک معاونت خاص، ادغام شود بلکه باید یک ساختار مستقل مردم نهاد با تصمیم گیری بیرون از وزارت بهداشت ازبرای خیّرین، متولی آن باشد و آن سازمان باید ازبرای وزارت بهداشت تصمیم بگیرد و وزارت بهداشت باید نقشه ها و استانداردها را معلوم کند.

وی تاکید کرد: به شدت امور خیّرین را بیش از قبل دنبال خواهم کرد و متولی این کار، بیشتر از قبل، دیدگاه های خیّر محور و مردم محور خواهد داشت و مستقیما این حوزه را اداره خواهم کرد و با واسطه این حوزه را اداره نمی کنم و امانت دار سرمایه افرادی خواهیم بود که منبع ها مالی خود را ازبرای مردم خرج خواهند کرد.

وزیر بهداشت ادامه داد: نمی گذارم که کسی چوب لای چرخ خیّرین سلامت بگذارد و فردی که بخواهد ترمز کار خیر را بکشد، برکنار خواهم کرد و با هیچ کسی هم تعارف ندارم.

نمکی از مجمع خیّرین سلامت به عنوان اتاق فکر وزارت بهداشت یاد کرد و گفت: مجمع خیّرین سلامت، ازبرای مشارکت خیّرین درون حوزه سلامت، مرامنامه تهیه کند که ما باید چه کنیم. درون استان فارس از خیّرین خواستم که نقشه مسیر ازبرای آینده نظام سلامت این استان تهیه کنید که می خواهم به چه چیزی برسیم. 

وی با اشاره به افتتاح ۱۸ خانه بهداشت سیار عشایری درون استان فارس، افزود: روز اول که به عنوان سرپرست وزارت بهداشت مسئولیت گرفتم، تاکید کردم که عشایر باید خدمت مستمر بهداشتی دریافت کنند و از میان عشایر، فرزندانی را انتخاب و به عنوان بهورز تربیت کردیم و یک کانکس به همراه پانل خورشیدی و وانت به همراه عشایر، کوچ می کند و درون آینده، تعداد خانه های بهداشت عشایری حتی به ۴۰۰ خانه بهداشت افزایش می یابد و خرج این کار، چه بسا کمتر از ساخت ۱۰ تخت بیمارستانی خواهد بود و با این کار جمعیت مولد عشایری را درون برابر بسیاری از خطرات و بیماری ها، بیمه می کنید.

وزیر بهداشت اضافه کرد: از مجمع خیّرین سلامت می خواهم که درون کنار خیّرین استانها، نقشه مسیر توسعه ۵ سال آینده نظام سلامت هر استان را تهیه کند و سهم خیّرین و دولت معلوم باشد و نیازی به اخذ مجوز و مراحل بوروکراسی اداره نداشته باشد. 

نمکی درون آخر یادآور شد: زمانی ازبرای دیابت، چاقی و فشار خون باید سبک زندگی را تغییر دهیم، بهترین مکان تغییر سبک زندگی، مدرسه هست. زمانی درون سازمان برنامه و بودجه بودم، طرح نماد(نظام مراقبت های اجتماعی دانش آموزی) را تصویب کردیم و یا طرح کاهش آسیب های اجتماعی درون مدارس نوشتیم که تبدیل به یک مگاپروژه می شود، باید اقدامات خود را از مدارس شروع کنیم.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *