پیشرفت نصفه و نیمه درون توسعه حمل و نقل ریلی/ افزایش قیمت ارز قدرت خرید واگن را نصف کرده هست

مهدی جمالی‌نژاد معاون عمرانی و توسعه شهری و وروستایی وزیر کشور درون گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس، با بیان اینکه ما درون وزارت کشور ازبرای دریافت تسهیلات کافی درون زمینه توسعه حمل و نقل عمومی و علی‌الخصوص خطوط ریلی با مشکل مواجه هستیم، گفت: به طور مثال قرارداد ارائه ۶۱۵ دستگاه واگن مترویی که قرار بود از آن ازبرای توسعه حمل و نقل شهرهای تبریز، اصفهان و شیراز استفاده کردن شود، اکنون با مشکل مواجه شده هست.

رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور افزود: ما بر اساس ارز ۴۲۰۰ تومانی ازبرای خرید واگن قرارداد منعقد کردیم ولی اکنون با هماهنگی‌های انجام شده نیز تنها توانستیم تجهیزات خریداری شده را با ارز نیمایی ۹۵۰۰ تومانی تطابق دهیم.  به عبارتی  می‌توان گفت خرج‌های خرید ما به دو برابر افزایش پیدا کرد و قدرت خرید ما بر این اساس نصف شد.

جمالی‌نژاد درون ادامه گفت: بودجه‌ای که ازبرای خرید واگن‌ها پیش‌بینی شد بر اساس ارز ۴۲۰۰ تومانی به ما تخصیص یافت ولی از قبل ما تعداد بسیاری واگن مورد احتیاج جامعه را وارد کردیم که اکنون درون گمرم وجود دارد و ما را ازبرای ترخیص با مشکلات بسیاری مواجه کرده هست.

وی بیان کرد: ازبرای تامین خرج‌های گمرکی خرید واگن ما با مجلس مکاتبات انجام داده‌ایم که درون صورت امکان از طریق جمعی خرجی خرج‌های موجود ازبرای ترخیص واگن‌ها را فراهم کنند.

جمالی‌نژاد گفت: ما درون حال حاضر با کمبود واگن مواجه هستیم. بر اساس چشم‌انداز موجود سالانه ۸۰۰ میلیون مسافرت توسط خطوط مترو انجام می‌شود لذا طبق اینکه باید ۳۰ درصد حمل و نقل کشور ریلی شود ولی اکنون ما توانسته‌ایم ۱۴ درصد از این امر با اهمیت را به نتیجه برسانیم؛ درون صورتی که این مورد باید چندین سال پیش به حالت اجرایی درمی‌آمد.

معاون عمرانی و توسعه شهری و وروستایی وزیر کشور اظهار داشت: وقت انتظار رسیدن قطارها اکنون میان ۵ تا ۶ دقیقه هست که ازبرای پایین آمدن آن هفته گذشته قرارداد خرید ۳۷۶ واگن به انجام رسید تا بتوانیم وقت انتظار رسیدن قطار را به ۲ دقیقه برسانیم تا همه مشکلات از قبیل تراکم جمعیت، زیرگروه مشکلات فنی واگن‌های موجود و .. از میان برود. لذا مشکل اصلی ما اکنون کمبود واگن هست و ازبرای رفع آن باید بر اساس ویژگی‌های هر خط واگن از قبل طراحی و ساخته شود که پروژه ۲ تا ۳ سال وقت می‌برد.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *