بازخوانی دستاوردهای ۴۰ساله انقلاب درون ورزش دانش‌آموزی/ از تعریف جایگاه معلم ورزش تا احیای معاونت تربیت‌بدنی

به گفته خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، بازخوانی دستاوردهای چهل ساله انقلاب شکوهمند اسلامی درون حوزه تربیت‌بدنی و سلامت وزارت آموزش پرورش با حضور مدیران ارشد ادوار پس از انقلاب اسلامی درون سالن کوثر اردوگاه شهید باهنر تهران برگزار شد.
علی‌محمد مرتضوی که مدرس تربیت‌بدنی درون سالیان گذشته بود و سال ۷۶ بازنشسته شدند درون این مراسم اظهار کرد: درون وقت وزارت شهید رجایی، مرحوم حاج مصطفی داودی مدیرکل تربیت‌بدنی و بنده کارشناس مسؤول تربیت بدنی بودم؛ تقاضای مرحوم داودی این بود که معلم ورزش ازبرای دوره ابتدایی پیش‌بینی شود ولی شهید رجایی موافقت نکرد.
وی ادامه داد: با مرحوم داودی فکری کردیم و یک هفته روی یک کلاس دانش‌آموزان ابتدایی کار شد پس از از شهید رجایی دعوت کردیم که گیم دوره دبستان را ببینند.
مرتضوی افزود: شهید رجایی گیم معلم با دانش‌آموزان را دید و گفت «درصورتیکه اینطور معلم ورزش داشته باشید درون مقطع دبستان هیچ معلمی به جز معلم ورزش نمی‌خواهیم چون همه درس‌ها درون این گیم بود و همانجا درون دفتر نوشتند که ۲۵۰۰ معلم ورزش ازبرای تهران تربیت کنید».
رضا عموزاده خلیلی مدیرکل تربیت‌بدنی آموزش و پرورش درون سال‌های ۶۹ تا ۷۳ گفت: به محض که منصوب شدم گفتم که چه کنیم که اتفاق تازه درون مدارس بیفتد و از قدیم یادگرفته بودیم که زنگ ورزش با اهمیت‌ترین قسمت کار هست ولی درون بدنه اجرا جز چند بخشنامه کار دیگری صورت نگرفته بود.
وی ادامه داد: بهترین و موثرترین کار این هست که جایگاه معلم ورزش را تعریف کنیم و به مردم بشناسانیم و ۳ کار را انجام دادیم؛ نخستین کار این بود به همه معلمان یک کرنومتر بدهیم که دست معلمان ورزش باشد.
عموزاده خلیلی افزود: کار دوم تقدیر از تک‌تک معلمان ورزش بود و پس پیگیری ازبرای اختصاص سختی کار ازبرای معلمان ورزش بود و همچنین پیش‌بینی پوشش فرم و کفش ورزشی ازبرای معلمان ورزش بود. 
مصطفی قنادها مدیرکل تربیت بدنی آموزش و پرورش درون سال‌های ۷۴ تا ۷۶ و معاون تربیت‌بدنی درون سال‌های ۸۴ و ۸۵ اظهار کرد: از جمله اقدامات اثبات حقانیت تربیت‌بدنی درون دوره‌های مدرسه و تلاش ازبرای بازآفرینی تربیت‌بدنی درون آموزش و پرورش بود.
محمدرضا پهلوان مدیرکل تربیت‌بدنی آموزش و پرورش درون سال‌های ۷۶ تا ۷۸ گفت: مشکل اصلی تربیت‌بدنی درون آن وقت، وابستگی به معاونت پرورشی بود و از این نظر ورزش دچار خسران می‌شد.
وی ادامه داد: درون آن وقت معاون پرورشی وقت مخالفت شدیدی با ارتقای ورزش می‌کرد ولی پیگیری کردیم و شرایط ارتقای تشکیلاتی فراهم شد و مصوب شد که معاونت تربیت‌بدنی ایجاد شود ولی معاون پرورشی وقت شدیداً مخالفت کرد و دو اداره کل ایجاد شد.
پهلوان افزود: درون آن وقت بنده تمکین نکردم و نپذیرفتن ولی این مسیری شد که بعداً معاونت تربیت‌بدنی درون آموزش و پرورش ایجاد شد.
وی به پیگیری ازبرای تنظیم و تصویب اساسنامه باشگاه‌های ورزش دانش‌آموزی و ورزش قهرمانی اشاره کرد.
غلامرضا کمانه مدیرکل اسبق تربیت‌بدنی آموزش و پرورش و رئیس اسبق فدراسیون ورزش دانش‌آموزی درون سال‌های ۸۶ تا ۸۸ بیان کرد: درون آن وقت تفاهم‌نامه با تمام فدراسیون‌ها امضاء شد و جوشش و استعدادیابی درون مدارس صورت گرفت.
وی با بیان اینکه بدترین کار استعدیابی، نخبه‌یابی هست، افزود: ۳ هزار رشته ورزشی داریم و بالاخره هر بچه درون یک رشته استعداد دارد و نباید با نخبه‌یابی، بقیه سرخورده شوند.
کمانه با تأکید بر اینکه درس تربیت‌بدنی درس خلاق هست، ادامه داد: از دیگر برنامه‌ها حرکات اصلاحی بود که اقدامات خوبی درون این راستا انجام شد.
وی با بیان اینکه درون این دوره اعزام دانش‌‌آموزان به مسابقات خارج از کشور احیا شد، گفت: امیدوارم این همدلی همیشگی باشد و هر نقدی که داریم درون مجرای خودش انجام شود.
منوچهر بهمنی مدیرکل تربیت‌بدنی آموزش و پرورش و رئیس اسبق فدراسیون ورزش دانش‌‌آموزی درون سال‌های ۸۸ تا ۹۱ گفت: هیچوقت علاقه به کار اجرایی نداشتم و از افتخار می‌کنم از بنیانگذاران مرکز تربیت معلم شهید چمران کشور بودم.
وی ادامه داد: پیشنهاد می‌کنم مجلس مشورتی و شورای فکر راهبردی از تمام دست‌اندرکاران قدیم و تازه حداقل هر ۶ ماه یکبار برگزار شود تا مسیر رفته را دوباره نرویم.
بهمنی اضافه کرد: درون آن وقت فعالیت بنده مجوز جذب ۵ هزار معلم ورزش ازبرای مدارس اخذ شد و  مصوب شد درون برنامه ششم درون بند ۳۸، ۵ درصد به ورزش دانش‌‌آموزی اختصاص یابد که رقم ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیارد تومان شد؛ همچنین مصوب شد درون سفرهای استانی ۱۰۰۰ سالن و ۴۰۰ استخر ایجاد شود.

ادامه دارد…
 

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *